През последните няколко години славата на остров Свети Иван като мистериозно и загадъчно място, което привлича като магнит туристите, се засилва все повече и повече.
Св. Иван е най-големият от петте острова по българското крайбрежие, като общата му площ е 0.66 кв. км. Разположен е на близо 1 км. от най-северната точка на полуостров Столец (старият Созопол). На самия остров има изграден голям фар, който указва пътя на плавателните съдове, които се движат по посока на Бургаския залив.
Островът има статут на природен и археологичен резерват, като е обявен за такъв още през 1965 г. През 1993 г. е провъзгласен за защитена територия, за да се опазят ценните и застрашени видове птици, които гнездят там. Някои от тях са включени в Червената книга на България.
В миналото островът се е считал за свещено място от древните траки, които съградили голямо светилище през 7 век пр. Хр. Към него се причислява и 13 м. бронзова статия на бог Аполон, която е направена от скулптора Каламис. По-късно там е изграден манастирски комплекс, разрушен от турците, за да не могат пиратите да го използват като убежище.
На територията на Св. Иван са провеждани археологически проучвания, при които през 2010 г. са открити мошите на св. Йоан Кръстител, днес положени в храма "Св. Кирил и Методий" в град Созопол.
Освен това на острова може да се наблюдава голямо разнообразие на птичи видове, който са повече от 70. Интересното е, че на Св. Иван гнезди най-голямата колония у нас на сребристи чайки.
Макар че до островът няма организирани туристически посещения, той е отворен за туристи. За да стигнете до там трябва да се качите на лодка от пристанището в град Созопол.
|
|