Има два велики храмови комплекси, датиращи още от дълбока древност в Югоизточна Азия – единият е в Баган в Бирма, а другият е в Ангкор в Камбоджа.
Свещените храмове на Ангкор, построени от поданиците на Кхмерското царство между 802 и 1120 г., представляват едни от най-удивителните и трайни архитектурни постижения на човечеството. От възхитителния град Ангкор кхмерските царе управлявали широка област, която се простирала от Виетнам до Китай, та достигала чак до Бенгалския залив.
Конструкциите, които днес могат да се наблюдават в древното селище, са повече от сто каменни храма, като всички те са част от един грандиозен религиозен, социален и административен център, чийто останали сгради – дворци, публични здания и къщи, били изграни от дърво и много отдавна са изчезнали.
Ангкор е открит през 1860 г., а през 1992 г. става част от световното наследство на ЮНЕСКО,като през това време популярността му като туристическа дестинация е нарастнала неиморверно много.
В храма на Пном Бакхенг в миналото е ималo над 108 кули, разположени около него. Числото 108 се счита за свещено в хиндуистката и будистка космологии. Другото интересно нещо за свещеният комплекс е неговото местоположение на 72 градуса източна географска ширина от Пирамидите на Гиза.
Храмовете на Баконг, Прах Ко и Прей Монли в град Ролуос, северно от главният комплекс на Ангкор, имат специална връзка помежду си, тъй като символизират разположението на трите звезди в Корона Бореалис, както са били през пролетното равнодействие през 10 500 пр.Хр.
Дворецът Ангкор Ват, построен през ранните година на 12 век от Суряварман II, почита хиндуисткия бог Виншу. Това е най-внушителният монумент в древното селище. Дворецът се състои от великолепен храм, символизиращ митичния връх Меру и огромни каменни стени, които разкриват негова красота и величие.
Ангкор е удивително място, което никога няма да забравите!
|