На 30-тина километра от Търново, край Павликени се намира една забележителност, която е доста известна сред археолозите по света и у нас, но обикновените хора, особено от по-новото поколение почти не са чували за нея и малцина са я посещавали. Тя е известна сред жителите на града и те я споменават като част от историята и облика на Павликени, но също рядко я посещават. Става въпрос за Античния керамичен център „Богдан Султов“. Той се намира на 5 км западно от Павликени в посока село Върбовка, в местността Върбовски ливади.
Находката е случайно откритие на иманяри, тръгнали да търсят скрити съкровища. На по-късен етап керамичния център е бил проучен и възстановен. През 1971 година археологът Богдан Султов, заедно с траколога Александър Фол започват разкопки там и откриват вила на тракийски земевладелец, в която били намерени много земеделски инструменти. В съседство с вилата е открит античен керамичен център, където се е произвеждала художествена, битова и строителна керамика. В центъра имало множество грънчарски работилници и пещи. Пещите са били специални – на два етажа, част от тях е вкопана в земята. В някои от тях даже са намерени керамични съдове и инструментите на майсторите, които са ги изработвали.
Центърът е бил действаш в периода II-III век и единствения досега открит в Югоизточна Европа. Той е единственият паметник на културата, в който може да се види целия цикъл за изработка на керамични изделия – запазените останки показват всички етапи от добиването на глината до направата и изпичането на керамичните съдове. В района е имало богати находища на специална, фина глина, което е било и една от причините центъра да се намира точно там. Изработвала се е керамика Тера Сигилата. Характерно за нея е моделирането на съдовете по калъпи, украсени били с релеф или с печат. Тази керамика била много качествена и се конкурирала с такава изработена в Северна Италия, Южна Галия и Панония.
Мястото е много интересно за посещение, намиращо се далече от градския живот, то сякаш те пренася назад в миналото и ти сякаш лично присъстваш на производството на керамика. За това спомагат и добре запазените останки. Можете да видите пещите, през които са минали хиляди глинени съдове. Вървейки из керамичния център нищо чудно да попаднете на останки от съдове, те са толкова много и са навсякъде. Могат да се видят останки на жилищата, където са живеели работниците. Повечето от разкритите обекти са поставени под стъклени похлупаци, нещо като структурата на оранжериите. По този начин хем се съхранява намиращото се вътре, хем посетителите и учените имат възможност да огледат всичко.
Вилата на земевладелеца също е добре проучена. Тя е доста интересна като архитектурно решение – има вътрешен двор, около който са подредени няколко помещения, всяко с различни размери и с различно предназначение. Разкрита е модерна баня с три отделения, бална зала. По всичко личи, че хората вътре са живеели заможно. Освен многото керамика, тук са открити и доста римски монети, лампи, украшения.
В началото на IV в готите нападат античното селище и го разрушават. Днес мястото е леко запустяло. Много красиво, но за съжаление в последните години все по-трудно се поддържа. Напоследък се говори все повече за възраждане на центъра и поддръжката му като туристическа атракция. Така малко ще се загуби от уединеността на мястото, но поне ще се съхрани и поддържа откритото и ще може да се види от повече хора.
|
|
|